Prednáška nemeckého architektonického ateliéru FAKT

Čerstvé Ovocie vás srdečne pozýva na prednášku nemeckého architektonického ateliéru FAKT a diskusiu s názvom “Industriálna architektúra minulosti. Akú má budúcnosť?

08. 12. 2017 / 18:00 / Mlynica – Turbínová 1, Bratislava-Nové Mesto

FAKT – mladí nemeckí architekti, ktorí radi experimentujú na hraniciach architektúry
 „FAKT znamená nájsť jasnú odpoveď.“

Spoločným znakom projektov z dielne FAKT architektov je jednoduchý pôdorys s logickou organizáciou priestorov, jasná vertikálna skladba a identita. Veľký dôraz kladú na usporiadanie, z čoho vyplývajú jednoznačné a zrozumiteľné komunikačné ťahy. Pred počítačovým 3D uprednostňujú pracovné modely. Podľa ich slov majú bližšie k realite, sú dobrým testom štruktúry, vďaka abstrakcii ukazujú podstatu. Rovnako sú výborným podkladom ku kritickej diskusii ako aj užitočným nástrojom spolupráce. Často zobrazujú svoje projekty pomocou koláží. Prílišná realistickosť rendrov totiž uberá jednoduchosti a znejasňuje zameranie prezentácie. Na druhej strane … čítať viac.

Čerstvé Ovocie Vás srdečne pozýva na prezentáciu:
SINGULARCH: Fakt (Berlín, De) / Martin Tessarz A Jonas Tratz
08. 12. 2017 / 20:00
Mlynica – moderný industriálny priestor znovuobjavenej bratislavskej budovy, turbínová 1, Bratislava-Nové Mesto – www.mlynica.com.

Industriálna architektúra minulosti. Akú má budúcnosť?

Hostia: Nina Bartošová (Fakulta architektúry STU), Martin Lipták (čierne diery), Lukáš Kordík (GutGut), Oto Bortlík (ise, sro), Tereza Bartošíková (Pamiatkový ústav SR).

Priemyselná výroba západnej civilizácie dramaticky poklesla v druhej polovici 20. storočia. Vplyvom globalizácie, kedy sa výroba pomerne ľahko presúva po svete a je ešte ľahšie objednať si tovar z druhej strany planéty, naše mestá strácajú primárne výrobnú funkciu. Ako dôsledok nám ostáva množstvo brownfieldov (aj industriálneho charakteru). Staré fabriky, pradiarne, pivovary, sýpky ale aj opustené sklady. Historicky lokalizované na okraji miest sa dnes pod tlakom výstavby dostávajú do väčšieho záujmu. … čítať viac.

Čerstvé ovocie vás srdečne pozýva:
DISKUSIA: industriálna architektúra minulosti. Akú má budúcnosť?
08. 12. 2017 / 18:00
Mlynica – moderný industriálny priestor znovuobjavenej bratislavskej budovy, Turbínová 1, Bratislava-Nové Mesto

Viac o podujatí nájdete na tomto linku.
 

Mlynica – projekt hodný pozornosti, experiment hodný nasledovania.

Projekt Mlynica je v prvom rade o odvahe investora. Za ňou ju však podopiera bystré uvažovanie a rozhľadenosť. Ísť do nevšedného projektu je experiment, ktorého rizikom je najmä odhadnúť svoju klientelu, či je dostatočne adaptabilná a má otvorenú myseľ. 

Veľmi dôležitým medzičlánkom je voľba architekta. Takého, ktorý sa dokáže výzvy na premenu funkcie stavby solídne zhostiť a porozumie esencií, ktorú si konverzia vyžaduje. Šancu dostal ateliér GutGut – skúsení architekti rekonštrukcií aj konverzií, ktorí pomohli k vzniku jedinečného diela.

Areál Mlynice sa nachádza v širšom centre Bratislavy v dožívajúcej priemyselnej oblasti. Vďaka svojej polohe, rozsahu a dopravnému napojeniu má lokalita veľký potenciál. Jej budúcnosť tkvie v premene na novú administratívno-obytnú štruktúru. … čítať viac.